<<  26/38 >>

Pleseň, postrach bytov: Ako sa ich zbaviť raz a navždy?

Jesenné a zimné obdobie je bohužiaľ ideálne pre vznik plesní. Tie sa objavujú najmä v kútoch a pri oknách. Dôvodom vzniku plesní  je najmä vznik tzv. tepelných mostov a vlhkosť, ktorú do bytu prinášajú trhliny v múroch či netesniace a zatekajúce strechy. Plesne v byte však môžu vzniknúť aj po výmene starých okien za nové plastové a následné zlé vykurovanie v kombinácií s nesprávnym vetraním. Viaceré druhy plesní môžu byť zdraviu škodlivé a taktiež môžu spôsobov celý rad chorôb a alergií, preto je dôležité vyvarovať sa ich výskytu. My Vám prinášame zopár užitočných tipov, ako sa plesní v byte zbaviť raz a navždy!

Naučte sa správne vetrať

Ako už bolo spomenuté, správne vetranie bytu a jeho častí je základom pre zamedzenie tvorby plesní. V prvom rade je dôležité naučiť sa vetrať krátko ale intenzívne. Hoci najmä v chladnejšom období môže byť  studený vzduch prúdiaci zvonku nepríjemný, prináša to svoje výhody. Namiesto „vetračky“ radšej otvorte celé okná dokorán, najlepšie tak, aby ste vytvorili prievan. Ten zabezpečí rýchlu výmenu vlhkého teplého vzduchu za chladnejší a suchší. Vetrajte niekoľkokrát denne. Aby ste zabezpečili správne prúdenie vzduchu, uistite sa, že medzi stenou a nábytkom je dostatočný priestor. Osobitý dôraz klaďte na kúpeľňu, ktorá sa vyznačuje najvyššou vlhkosťou v celom byte. Po sprche či kúpeli je potrebné poriadne vyvetrať. Ak Vaša kúpeľňa nemá okná, nechajte otvorené aspoň dvere a pre sušenie mokrých uterákov nájdite iné miesto ako kúpeľňu.

Kúrte a utierajte prach

Nedostatočné kúrenie býva často skrytou príčinou vzniku plesní. Dbajte preto, aby ste pravidelne vykurovali Vaše priestory. Plesne využívajú na svoj rast rôzne materiály, napríklad aj prach. Zabezpečte preto pravidelné utieranie prachu aj z ťažko dostupných miest (priestor za nábytkom, vrchné časti nábytku a podobne), aby ste nedali plesniam šancu rásť a šíriť sa!

Dezinfikujte

V prípade, ak ste úspešne odhalili príčinu vzniku plesní vo Vašom byte, je potrebné najprv postihnuté miesto dezinfikovať. Na odstránenie plesní si môžete objednať upratovaciu službu, ktorá sa postará o profesionálne vyčistenie, alebo môžete plesne odstrániť svojpomocne. Ak je pleseň v pokročilejšom štádiu šírenie, najprv ju zo stien starostlivo oškrabte a následne umyte 80% etanolom. Na odstránenie zvyškov plesní môžete použiť aj vysávač.  Dbajte však na to, aby ste po vyčistení postihnutých miesto dôkladne vyčistili vysávač a všetky použite pomôcky, vrátane oblečenia.

Použite špeciálne nátery

Niekedy sa stáva, že aj po dôkladnej dezinfikácií sa pleseň opakovane vytvára. V takom prípade je efektívne aplikovať špeciálne antiplesňové nátery, ktoré zničia aj hlboko uložené podhubie plesne. Nátery Vás zbavia nie len škaredých tmavých škvŕn na stene a neestetického prostredia, ale najmä ochránia zdravie Vás a Vašej rodiny pred škodlivým pôsobením plesní.

Zatepľujte

V prípade ak Vám to finančné možnosti dovoľujú, zateplite Váš dom. Zateplením sa zaizolujú pretekajúce strechy či diery v múroch čím sa zvýši povrchová teplota stien a tým pádom sa zamedzí tvorbe plesní. V prípade, ak zateplenie vo Vašom prípade nie je možné, náhradným riešením môžu byť tepelnoizolačné farby a interiérové tepelnoizolačné stierky. Vďaka ich schopnosti narúšať tepelné mosty znižujú kondenzáciu vody a tým aj tvorbu neželaných plesní.

Aj vďaka týmto typom môžete udržiavať Váš príbytok čistý a najmä zdraviu nezávadný. Dúfame, že Vám naše tipy pomohli! V prípade, ak sa chcete zbaviť plesní profesionálne, kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára a my Váš problém hravo vyriešime! smiley


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Ak chcete pridať príspevok, musíte byť prihlásený.


 
<<  26/38 >>

Kontaktný formulár
Meno
E-mail
Telefón
Správa




Všetky práva vyhradené - www.umyto.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM