<<  16/37 >>

Ako naučiť deti upratovať si vlastnú izbu?

Na veku nezáleží

Bez ohľadu na vek vašej ratolesti, existuje veľa upratovacích činností, pri ktorých vám môže asistovať, čím mu pomaly vštepíte cit pre poriadok a čistotu.

Menej je vždy viac

Pri hračkách a iných predmetoch vždy platí, že menej je viac. Minimalizujte ich počet – z príliš veľa hračiek je pre dieťa ťažké si vybrať a ešte ťažšie je ich po hraní sa upratať na miesto. Ak má vaše dieťa veľa hračiek, zvážte určitý systém, pri ktorom niektoré hračky odložíte na skryté miesto a vytiahnete ich raz za čas. Tým dosiahnete, že sa hračky dieťaťu nezunujú a že sa dieťa zahrá intenzívnejšie a dlhšie s menším počtom hračiek a možností. Ak to znie divne, vyskúšajte to na týždeň – odložte tri hlavné predmety a sledujte, ako odlišne sa s nimi vaše deti hrajú. 

 

Naučte ich: ak to urobíš, dostaneš to

Logické poradie s deťmi funguje - ako náhle máš ustlanú posteľ a upratanú izbu, môžeš si vybrať, čo chceš robiť. Práve leto je najideálnejšie obdobie na posilnenie dobrých návykov. Je dobré vytvoriť jednoduchý denný plán úloh. Deti si môžu odškrtnúť vykonané upratovacie činnosti a následne si zvoliť, čo chcú robiť (či už čítať, hrať sa, pozerať televíziu...)

Upratujte s nim

Hoci upratovanie s deťmi môže náročnejšie na čas aj energiu, je to najlepší spôsob, ako deti naučiť, ako sa jednotlivé veci odkladajú a upratujú.  Učenie sa “správnemu“ systému, ako upratovať, zmierňuje otázky a zmätok v budúcnosti. Mimoriadne dobre to funguje pri bielizni.

Naučte ich ustielať si posteľ. Denne.

Ustlaná posteľ dotvára dojem upratanej izby a zároveň je to veľmi jednoduchá úloha, ktorú zvládnu aj predškoláci. Tu však platí jasné pravidlo – nepomáhajte im a nedokončujte to za nich. Nechajte deti, nech ustielanie dokončia sami.

Dajte im jasné pokyny, nie len príkaz „Choď si upratať izbu!“

Rovnako ako my dospelí, aj deti majú radi konkrétne pokyny. Ak poviete svojmu dieťaťu „Choď si upratať izbu" a za hodinu vyzerá izba rovnako, je to pravdepodobne preto, že vaše pokyny boli nejasné. Namiesto toho im dajte konkrétne pokyny, krok za krokom. Starším deťom môžete napríklad vytlačiť upratovací zoznam. Tým menším deťom je dobré asistovať a prácu si rozdeliť. Zatiaľ, čo vy budete ukladať bielizeň, poverte dieťa inou úlohou (napríklad pozbieraním lega – aspoň na žiadne nestúpitesmiley)

Choďte príkladom

Povedzme si úprimne, ak vaša spálňa vyzerá ako po výbuchu, žiadať od vašich detí, aby ich bola ich izba uprataná nebude mať asi žiadny účinok. Buďte príkladom a nechajte vaše deti kopírovať vás. Keď idete upratať vašu izbu, skúste im navrhnúť to isté. Napríklad: „Idem pozbierať zo spálne veci na pranie. Čo keby si mi priniesol/priniesla špinavé veci tiež?“

Pomáhajú Vám vaše ratolesti pri upratovaní? Akým zvykom ich učíte? Dajte nám vedieť v komentárochsmiley


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Ak chcete pridať príspevok, musíte byť prihlásený.


 
<<  16/37 >>

Kontaktný formulár
Meno
E-mail
Telefón
Správa
Všetky práva vyhradené - www.umyto.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM