<<  15/37 >>

Návod ako vyčistiť váš koberec aj od najťažších škvŕn

Nečistotám a škvrnám na ňom sa však nedá vyhnúť a ak nie sú včas umyté, môžu predstavovať zdravotné riziko pre vás a vašich blízkych. Keď sa nečistota nahromadí, je pre vás ťažké ju skryť alebo ignorovať. Ak však nechcete ihneď zavolať profesionálne upratovacie služby, môžete si koberec vyčistiť aj sami. Koberec môžete čistiť ručne a ušetriť tak náklady za profesionálnu upratovaciu službu a ich čistiace prostriedky. Tu je krok za krokom sprievodca o tom, ako si môžete vyčistiť koberec bez použitia profesionálneho čistiaceho stroja.

 

 1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je presunúť nábytok do inej miestnosti. Nábytok vám pri čistení koberca zavadzia a rozptyľuje vás. Preto, aby ste získali dostatok miesta, musíte ho presunúť. Pre ťažký nábytok, ktorý nemožno odstrániť, umiestnite pod nohy igelit, aby ste ho chránili pred poškodením vodou. Tiež skontrolujte, či ste odložili všetky hračky, papiere alebo iné predmety.
 2. Koberec pred čistením poriadne pozametajte, aby sa uvoľnila nečistota. Niekedy sa častice prachu a nečistôt môžu hromadiť v kobercových vláknach. Pravé pozametanie pomôže ich uvoľneniu. Zametanie vám v mnohom uľahčí samotné čistenie, pretože pomáha pri znižovaní nečistôt.
 3. Niektoré nečistoty, prach či chlpy a vlasy je ťažké odstrániť zametaním. Preto je potrebné aj povysávať, aby ste zaistili odstránenie všetkých nečistôt predtým, než začnete koberec čistiť. Taktiež nezabudnite povysávať rohy, pretože majú tendenciu zhromažďovať nečistoty. Vysávajte koberec vodorovne aj zvisle, pretože kobercové vlákna sú skrútené a týmto spôsobom sa dostanete na každú časť vlákna.
 4. Naplňte nádobu vodou a octom v rovnakom pomere. Pridajte jemné mydlo, ktoré obsahuje bielidlo, potom  roztok premiešajte. Mydlo vytvára penu, ktorá uľahčí čistenie a ocot účinne odstráni škvrny. Nemusíte sa obávať zápachu octu, pretože po prevzdušnení koberca zmizne. Tiež odporúčame použiť mydlo na pranie, avšak neaplikujte ho priamo na koberec.
 5. Na  samotné čistenie koberca môžete buď použiť špongiu alebo kefu. Ponorte špongiu alebo čistiacu kefu do vedra a začnite čistiť pomocou čistiaceho roztoku. Pamätajte, že cieľom nie je  koberec nasiaknuť, ale iba navlhčiť. Preto použite dostatok zmesi na čistiacej kefke. Pracujte v malých častiach, ktoré sú zvládnuteľné, pretože inak sa váš koberec nemusí poriadne očistiť.
 6. Keď ste  s čistením hotoví,  znovu koberec povysávajte. Môžete použiť buď mokrý alebo suchý vysávač. Vysávanie v tomto štádiu pomáha pri vyberaní prebytočnej vody a peny tak, aby oplachovanie bolo jednoduché.
 7. Vylejte roztok a nádobu naplňte čistou vodu. Ponorte handru alebo handričku a vyžmýkajte ju. Potom začnite drhnúť koberec znovu a tak ako predtým, čistite po úsekoch. Proces opakujte až kým sa z koberca nevyberie všetka pena.
 8. Nechajte koberec vyschnúť.  Pre urýchlenie schnutia môžete pootvárať okná a dvere, aby ste pomohli vzduchu cirkulovať v miestnosti pre rýchle sušenie. Alebo môžete použiť aj podlahový ventilátor či klimatizáciu. Vyschnutie koberca môže trvať  6 až 12 hodín, počas tejto doby je dobré nepohybovať sa po ňom.

 

Tipy na odstránenie škvŕn na koberci

Vytrvalé škvrny budú vyžadovať viac ako len kefu a vysávanie, aby ste ich dostali z koberca. Ak nechcete zavolať profesionálne upratovacie služby na čistenie kobercov, potrebujete vedieť, ako takéto škvrny odstrániť.

 1. Machule nerozmazávať, ale odsávať

Drhnutie spôsobuje, že častice škvŕn sa vpijú do vlákien  koberca, čo vedie k rozpadu týchto vlákien. Namiesto toho škvrny odsajte papierom alebo pijakom.

 1. Použite glycerín na suché škvrny

Na suché škvrny nalejte glycerín,  nechajte pôsobiť cez noc a ráno umyte mydlovou vodou.

 1. Pena na holenie

Pena na holenie je vynikajúci čistič mnohých druhov škvŕn na koberci. Aplikujte penu na holenie na škvrnu, nechajte vsiaknuť a vysušte bielou handrou.

 1.  Odstráňte žuvačku pomocou ľadu

Na žuvačku na koberci priložte ľad a nechajte ju schladiť sa. Potom zoškrabte žuvačku lyžičkou a ak niektoré vlákna zostanú na žuvačke uchytené, odstrihnite ich.

 1. Peroxid vodíka na krv

Na odstránenie krvavých škvŕn použite peroxid vodíka. Najprv však škvrny čiastočne umyte teplou vodou. Po chvíli stačí zrazenú krv odstrániť suchou handrou.

Čistenie kobercov zabezpečí, že váš koberec bude vyzerať čistý, ba priam ako nový. Spravte si z čistenia kobercov zvyk, ktorý ochráni vašu rodinu pred chorobami a vašich domácich miláčikov čistých. Keď skúšate nový čistiaci prostriedok, vždy ho najprv otestujte na malom kúsku. A pokiaľ si nie ste istý, kontaktujte profesionálne upratovacie služby, napríklad UMYTO smiley


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Ak chcete pridať príspevok, musíte byť prihlásený.


 
<<  15/37 >>

Kontaktný formulár
Meno
E-mail
Telefón
Správa
Všetky práva vyhradené - www.umyto.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM