<<  13/37 >>

Ako odstrániť odtlačky zo stien?

Steny hrajú dôležitú rolu pri celkovom vzhľade vášho domova. Odtlačky prstov a rúk  na stenách preto pôsobia presne opačne. Pri odtlačkoch rúk na stenách bývajú hlavným „páchateľom“ zvyčajne deti. Avšak, aj dospelí môžu občas v nepozornosti stenu chytiť a tým zašpiniť či zamastiť.

Škvrny a odtlačky sú viditeľné najmä v okolí vypínačov svetla, v chodbách, kuchynských stenách alebo iným miestach, ktoré sú často navštevované. Čo ale urobiť, keď tieto škvrny uvidíte? Najlepší spôsob ako vyriešiť tento problém je naučiť vás, vaše deti a ostatných členov domácnosti, aby si pravidelne umývali ruky a vyhýbali sa chytaniu stien so špinavými.

Ale keď je škvrna už na stene, mali by ste ju odstrániť čo najskôr, pretože váš doma kvôli nim pôsobí špinavo a staro. Tento článok vás poradí, ako umyť vaše steny a kompletne odstrániť odtlačky rúk.

 

Rozhodnite sa, aký povrch bude vaša stena mať

Predtým než sa kamkoľvek pohnete, mali by ste vedieť, že kvalita a povrch steny vedia ovplyvniť to, do akej miery bude možné stenu vyčistiť. Je teda nutné, aby ste si od maliarov vopred zistili, aký typ farby použijú. Keď viete, aký typ farby bol použitý, môžete začať s prípravou.

Ak je povrch saténový, je jednoduché ho vyčistiť jemným zotretím odtlačkov. Ak je povrch polo lesklý a teda podobný saténovému, dá sa tiež vyčistiť obyčajným pretretím.

Ak ale máte matnú stenu, mali by ste sa pripraviť na to, že nebude jednoduché ju vyčistiť. Je to z dôvodu, že matná farba na stene najviac viaže mastnotu a prach.

Našťastie, pokiaľ je vaša stena reliéfovaná, teda má drsný a nerovný povrch, je odolnejšia voči nečistotám a odtlačkom.

Počas samotného čistenia sa vyvarujte silnému drhnutiu, pretože by ste mohli poškodiť farbu na stenách. Vždy pretierajte povrch veľmi jemne. Buďte taktiež opatrní  pri výbere čističa, ktorý použijete.

 

Dôležitá je príprava

Pred začatím čistenia odporúčame vykonať niektoré prípravy, napríklad pokrytie oblasti, ktorú chcete vyčistiť, aby sa zabránilo úniku vody. Stenu by ste taktiež mali oprášiť. Ak použijete vodu na zaprášenú stenu, môžete spôsobiť  ďalšie škvrny.

Mali by ste tiež zhromaždiť veci, ktoré budete používať:

  • Prací prostriedok
  •  Prachovku, čistiace handry a špongiu. Prachovka by mala byť mäkká, aby nedošlo k poškriabaniu stien.
  • Dve vedrá teplej vody jedno s vodou na oplachovanie a druhé s roztokom čistiaceho prostriedku
  • Ak čistíte tvrdohlavé škvrny od odtlačkov rúk, môžete si tiež prichystať ocot alebo čistiacu sódu.

Návod na čistenie

1. Začnite s prípravou čistiaceho roztoku.

2. Pridajte primerané množstvo pracieho prostriedku do jedného vedra. Ako bolo uvedené vyššie, ak sa škvrna zdá byť tvrdohlavá, môžete pridať šálku alebo pol pohára buď octu, alebo čistiacej sódy.

3. Vložte špongiu do roztoku a pomaly vyčistite postihnutú oblasť. Pomocou čistiacej handričky otrite roztok a opláchnite ho na nádobe na čistú vodu.

4. Opakujte tento postup, kým stena nie je čistá. Môžete zvýšiť intenzitu čistenia v závislosti od intenzity škvrny.

Vyššie uvedený postup vám pomôže odstrániť stopy po (nie len detských) rukách smiley . Okrem toho môžete použiť dokonca aj detskú utierku. Ale predtým, než vyskúšate inú metódu, otestujte ju. V prípadoch, kedy sa škvrny naozaj nedajú vyčistiť, môžete sa rozhodnúť pre prefarbenie stien.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Ak chcete pridať príspevok, musíte byť prihlásený.


 
<<  13/37 >>

Kontaktný formulár
Meno
E-mail
Telefón
Správa
Všetky práva vyhradené - www.umyto.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM