<<  11/37 >>

Upratovanie po chorobe: čo musíte spraviť?

Vždy sa objavia nejaké dôvody či okolnosti, pre čo ste vy alebo niekto, s kým žijete, schytali nádchu, chrípku alebo zápal.  Dôležité je podchytiť šírenie bacila či vírusu so zoznamom upratovacích činností, ktoré potrebujete vykonať po chorobe. Nechcete predsa, aby vašich blízkych postihol rovnaký osud. V lepšom prípade sú baktérie všade, ale sú relatívne neškodné. V tom najhoršom prípade sa násobia a len čakajú na správneho hostiteľa. Takže, keď váš domov napadnú nežiaduce baktérie, je čas vytiahnuť vedro s čistiacimi prostriedkami a pustiť sa do toho!

Upratanie spálne

Keď ste chorí, všetko, čo chcete, je ležať v posteli. Problém je, že spálňa je teraz kontaminovaná, avšak to nie je nič, čo sa nedá napraviť. Pokiaľ ide o povrchy ako sú kľučky dverí, spínače a nočné stolíky jednoducho vytiahnite dezinfekčný prostriedok alebo si vyrobte domáci čistiaci prostriedok z obyčajného octu. Pre maximálnu čistotu budú tieto miesta vyžadovať vašu plnú  pozornosť a dôkladné vyutieranie pomocou handry z mikrovlákna. To isté platí pre všetky ostatné plochy okolo vášho domu, ako sú zábradlia, či kľučky na dverách. Vyčistenie týchto miest vám však veľa času nezaberie a raz dva máte hotovo!

Avšak prikrývky a posteľná bielizeň zaberú trochu viac času a úsilia. Pretože chorí ľudia sa obvykle potia viac, „vyzlečte“ posteľ postihnutú chorobou a dajte všetko oprať. Nezabudnite aj na všetky odevy a prikrývky, ktoré boli použité počas inkubačnej doby. Na nič by ste nemali zabudnúť! Ak zachytíte nejaké škvrny ešte pred praním, uistite sa, že ste sa s nimi zaobchádzali tak, aby sa maximalizovala čistota po praní. Nakoniec, nastavte práčku na najhorúcejšiu možnú teplotu a operte!

Upratanie kúpeľne

Pokiaľ ide o upratovanie po chorobe, kúpeľňa je jednou z najdôležitejších oblastí, o ktorú je potrebné sa obávať. Pretože je to spoločný a teda zdieľaný priestor, je tam vysoká šanca na infikovanie ostatných. Mali by ste teda vyčistiť celú kúpeľňu, s osobitnou pozornosťou na umývadlo, toaletu, splachovaciu rukoväť a kľučky.

Môžete použiť čistiaci prostriedok alebo aj home-made riešenie. Vedeli ste však, že parné čističe sú tiež skvelým spôsobom ako zbaviť sa baktérií? Áno, parný čistič je skvelý na to, aby ste sa dostali do tých ťažko dostupných oblastí okolo toalety a kohútikov. Pre maximálnu čistotu však nasprejujte zmes peroxidu vodíka a vody pred použitím parného čističa a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Potom smelo na to!

Upratanie kuchyne

Rovnako ako kúpeľňa, aj kuchyňa je ideálnym miestom pre hromadenie baktérií pretože aj chorí ľudia potrebujú jesť. Keď idete vyčistiť kuchyňu, zamerajte sa na oblasti ako kľučka na dverách chladničky a všetky kľučky na skriniach a zásuvkách, ktorých sa často dotýkate vy aj ostatní. Môžete použiť dezinfekčné utierky, alebo čistiaci prostriedok podľa Vášho výberu. Aj v kuchyni však môžete použiť aj parný čistič! Opäť by ste však mali postriekať povrch s čistiacim prostriedkom, nechať ho pôsobiť a až potom použiť parný čistič. Potom už len zostáva poutierať kľučky vlhkou handrou z mikrovlákna.

Vyčistenie elektroniky

Hoci sa vám to môže zdať ako zdĺhavé a zbytočné, vyčistenie elektroniky po ochorení je veľmi dôležité. Platí to pre všetky mobilné telefóny, počítače, klávesnice a diaľkové ovládanie, s ktorými prišiel chorý do styku. Pravdepodobne túto elektroniku pravidelne nečistíte, preto môžete túto príležitosť využiť a vydezinfikovať ju dôkladne!

Zvyčajne vám postačí použitie dezinfekčného prostriedku a utierky z mikrovlákna, prípadne sada na čistenie elektroniky. Buďte však opatrní, aby sa alkohol, ktorý čistiace prostriedky obsahujú, nedostal do vnútra elektroniky.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Ak chcete pridať príspevok, musíte byť prihlásený.


 
<<  11/37 >>

Kontaktný formulár
Meno
E-mail
Telefón
Správa
Všetky práva vyhradené - www.umyto.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM